As the booming construction sector attracts more rural Cambodians to seek employment in the capital, the different working conditions between high-rises in urban areas and borey developments have factored into varying degrees of earning potential and living standards.
According to estimates by the Ministry of Land Management, Urban Planning and Construction, there are 160,000 construction workers in the sector, while an ANZ report released earlier this year looked at the growth of wages between August 2013 and August 2014 stated that construction worker salaries varied from $8 a day for skilled labourers to $6 a day for unskilled workers. …