The Sydney Morning Herald
Immigration minister Peter Dutton has met Cambodia’s strongman Prime Minister Hun Sen to salvage a $55 million agreement with the impoverished nation to resettle more refugees from Nauru.Only days after declaring it had no plans to resettle more than four refugees who arrived in June, ...
Cambodia is refusing protection for almost 100 Montagnard asylum seekers fleeing persecution in Vietnam as four refugees travel from Nauru to the impoverished nation under a controversial $55.5 million agreement with Australia. ...
World Vision and other aid agencies reject Australia's refugee deal with Cambodia
International aid agencies based in Cambodia have rejected the Abbott government’s resettlement deal, saying it  is not appropriate for a country that has been accused of human rights abuses and has no refugee resettlement experience.​ A Cambodian delegation will meet with refugees on Nauru, the ...
Cambodia's treatment of Montagnard refugees focuses critics on Australia's asylum seeker deal
Cambodian authorities are hunting more than a dozen ethnic minority hill people from Vietnam, drawing international criticism and raising further doubts about Australia’s controversial agreement to send refugees to Phnom Penh. Babar Baloch, a spokesman for the United Nation High Commissioner for Refugees (UNHCR), warned ...
http://www.smh.com.au/world/cambodias-treatment-of-montagnard-refugees-focuses-critics-on-australias-asylum-seeker-deal-20141203-11z808.html
Australians donate to school linked to sex abuse claims
Australians are among donors to a school charity in Cambodia where the director has been charged with arranging for foreign volunteers to sexually abuse teenage students. The scandal has focused new attention on the management of Cambodia’s orphanages and children’s charities and the deception used by ...
http://www.smh.com.au/national/australians-donate-to-school-linked-to-sex-abuse-claims-20140713-zt63b.html#ixzz37P4WG85n
Development body's concern for refugees resettled in Cambodia
Refugees who are resettled in Cambodia by the Australian government will be unlikely to gain employment rights, get an education or be given permanent residency, according to a peak international development body. The Australian Council for International Development said Australia had entered “uncharted territory” by resettling ...
http://www.smh.com.au/federal-politics/political-news/development-bodys-concern-for-refugees-resettled-in-cambodia-20140430-zr1v8.html
Dangerous political instability in Cambodia could put asylum seekers at grave risk, a leading academic has warned, as Immigration Minister Scott Morrison gave his strongest indication yet that refugees may be resettled there. University of NSW emeritus professor Carl Thayer said he was shocked the government would ...
Australia asks Cambodia to take asylum seekers amid violent crackdown
The Abbott government wants to send some asylum seekers to Cambodia, at a time when the country’s strongman prime minister, Hun Sen, is overseeing a brutal crackdown on dissent in one of south-east Asia’s poorest nations. Facing growing opposition after decades of authoritarian rule, Hun Sen ...